התמודדות עם מצבי לחץ ושחיקה בקרב העובדים

מצבים של לחץ ושחיקה במקום העבודה הינם שכיחים ומוכרים למנהלים ולעובדים רבים. כל "שגרה קשת יום" יכולה לגרום להיווצרות תחושות שכאלה. התמודדות עם לחץ ושחיקה בעבודה מהווה סוגיה "נפיצה" שמנהלים חייבים לשים עליה דגש ולדעת כיצד לזהות עובדים שמצויים במצבים שכאלו. תפקידם של המנהלים לא רק לזהות את המצב, אלא גם לדעת להתמודד איתו. התמודדות עם מצבי לחץ ושחיקה אינה רק בעיה של העובד אלא גם של החברה והארגון.

כיצד נוצרים מצבי שחיקה ומה ניתן לעשות?

 

מצבי לחץ בעבודה

מקומות עבודה רבים משתדלים לשמור על תחרותיות עסקית גבוהה, עובדים בדינאמיקה מהירה ודורשים תפוקות גבוהות מעובדיהן. האחריות הרבה והציפיות המונחות על הכתפיים של העובד, לעיתים בצורה לא פרופורציונאלית, ולפעמים על הכתפיים של העובד הלא נכון, יכולות להסב נזק רב לעובד ולארגון. מקום העבודה צריך לאפשר תנאים נוחים, ולהשרות רוגע על העובדים שלו. רוגע אין פירושו הספק עבודה נמוך, אלא יצירה של סביבת עבודה תומכת ונכונה. עובד צריך להרגיש בטוח ולקבל השראה חיובית, ולא לחץ שלילי מהמנהלים ומהמעסיקים שלו.

 

מצבי שחיקה

שחיקה היא מצב שנובע מעומס רב בעבודה- פיזי ונפשי, מעבודה רוטינית ללא גיוון, מעבודה לא נכונה וכמו כן גם ממצבי לחץ. כמובן ששחיקה טבעית יכולה להתרחש לאחר שעובד עבד זמן רב באותו תפקיד או אותו במקום עבודה והוא זקוק לריענון מסוים בחייו המקצועיים. זהו מצב טבעי במהותו, אבל כזה שאפשר לעכב/ לשכך ואף למנוע.

 

מה ניתן לעשות?

אנו מציעים לפעול בשני צירים: ציר ראשון הינו פעולות פנים ארגוניות של הדרג המנהל ועיקרו יצירת סביבת עבודה מגוונת, מעניינת, חווייתית ודינאמית המעניקה לעובד  ערך מוסף . מי שיודע להניע את העובד ולשמור על השאפתנות והמוטיבציה שלו יוכל לשמור אותו יעיל, מרוצה ורענן. התמודדות עם מצבי לחץ בעבודה חייבת לבוא בראש ובראשונה על ידי ניהול נכון ויצירת סביבת עבודה חיובית ותומכת. מערכת רגועה מתחילה תמיד בניהול ובמנהלים. הציר השני הוא התערבות חיצונית של אנשי מקצוע, אם בסדנאות/ קורסים/ הרצאות/ העשרות או ייעוץ מקצועי בנושא התמודדות עם לחץ בעבודה.

 

קבוצת לדעת

קבוצת לדעת עורכת הכשרות, סדנאות והרצאות, מייעצת ברמה הארגונית ומלווה ומכשירה מנהלים. התמודדות עם לחץ בעבודה ויצירה של סביבת עבודה בעלת אווירה חיובית, חווייתית ומניעה לפעולה חלק ניכר משלל הנושאים שבהם אנחנו עוסקים. נוכל לעזור לארגון שלכם תוך שילוב של ידע מחקרי עדכני ואנשי מקצוע מנוסים. אתם מוזמנים לקרוא יותר אודותינו בלחיצה בכפתור וליצור איתנו קשר בטלפונים 054-8118741 או 054-8118734.

בואו לדעת יותר

הרצאות: 054-8118741 הדר | סדנאות: 054-8118734 עירית

סגירת תפריט